Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması 2019

“Bayer'in lise öğrencilerini, fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve bu alandaki çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçladığı, bu yıl "Yaşama Değer Kat" temasıyla gerçekleşen Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın başvuru süreci tamamlanmıştır. Tüm öğrencilere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Birincilik Ödülü: Mac Book Pro & iPad Pro + Apple Pencil
İkincilik Ödülü: Mac Book Pro & iPad Pro
Üçüncülük Ödülü: Mac Book Pro
Bayer Özel Ödülü: iPad Pro

Yaşam Bilimleri alanında uzmanlaşmış dünya çapında bir inovasyon şirketi olan Bayer, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Bayer’in Türkiye’de yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinin odağında ise bilim, sağlık ve eğitim yer alıyor.

Bayer, Liseler Arası Bilim Yarışması ile öğrencileri fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve öğrencilerin bu alandaki çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türkiye genelinde lise ve dengi okul öğrencilerinin katıldığı yarışmada projeler “özgünlük”, “bilimsel yöntem”, “yararlılık”, “uygulanabilirlik”, “sunum” ve “sonuç” kriterlerine göre değerlendiriliyor.

2014 yılında, “Kent için Bilim” teması ile ilki düzenlenen Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda öğrenciler kent yaşamını kolaylaştıran ve vatandaşların gündelik ihtiyaçlarına çözüm sunacak projeler oluşturdu.2015,-2018 yılları arasında yarışmaya katılan öğrencilerden tüm canlılara “Daha İyi Bir Yaşam” sunacak yenilikçi çalışmalar ortaya koyan projeler tasarlamaları istendi. 2019 yılında bir kez daha “Yaşama Değer Kat” temasıyla düzenlenen yarışmaya 2014 yılından bu yana toplam dört binin üzerinde öğrenci 3191 projeyle başvurdu. Lise öğrencileri yarışmanın uygulanmaya başladığı yıllar kapsamında teknolojiden tarıma, kimyadan enerjiye birçok alanda bilimsel projeleriyle yer alma fırsatına kavuştu.

Geçtiğimiz Yıllarda Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması

Bu yıl beşincisi gerçekleşen yarışmada ilk üç dereceyi alan öğrenci ve okullar akademisyenlerin oluşturduğu jüri tarafından, Bayer Özel Ödülü’nün sahipleri de Bayer Türk çalışanları tarafından belirlendi.

Yaşama Değer Kat" temasıyla gerçekleşen 659 projenin katıldığı yarışmanın bu yılki birincisi, Hayatı Uzat, Yaşama Değer Kat: Yeni bir Antibiyotik Taşınım Sisteminin Geliştirilerek Antibiyotik Direncinin Kırılması projesiyle İzmir Fen Lisesi öğrencileri Selma Öztürk ve Ömer Faruk Küser oldu.

İkinciliği, Deniz Süngerinden Doku İskelesine projesiyle Kaş Turan Erdoğan Yılmaz Lisesi öğrencisi Alperen Telatar alırken, üçüncülüğü Keçiboynuzu(Ceretonia Siliqua) Embriyosu ve Gamının Kemik Kırığı Tedavisine Etkisi projesiyle İzmir Fen Lisesi’nden Zeynep Ilgın Demir ve Müge Balta aldı.

Bayer Özel Ödülü’nü ise Siirt’te Yetişen 4 Bitki Türünün Antioksidan Aktivitelerinin Saptanarak Prostat Kanser Tedavisinde Kullanılabilirliklerinin Araştırılması isimli proje ile Selcan Evin ve Ferhat Evin aldı.

2018

2017

2016

2015