Ezber Bozan İnovasyon

Yaşam Bilimleri ve Veri Biliminin Birleşimi

İnovasyon, yeni olanaklara kapı açan bir anahtardır. İklim değişikliği, karmaşık küresel gıda sistemi ve tedavisi olmayan hastalıklar gibi dünyanın karşı karşıya olduğu sorunlara yönelik yenilikler sunuyor ve insanların hayatlarını değiştiriyoruz.

Çığır Açan Bir Buluşun Arka Planında Ne Var?

İnsanlar biyoloji, kimya ve veri biliminden yararlanarak kayda değer değişimler yaratma gücüne sahip. Yeni imkanlar yaratabilir ve büyük zorlukların üstesinden gelebiliriz.

 

Hastalığı Tedavi Etmek Yerine Sağlığı Korumak

Hastalıkları önlemeden tedavi etmeye kadar sağlık, her gün üzerine düşünülen bir kavram. Dijital araçların yanı sıra biyolojik bilimlerdeki ilerlemeler, hücreler de dahil olmak üzere insan vücudu hakkında hiç bilinmeyenlerin ortaya çıkmasını sağladı. Vücudumuzun her hücresinde talimat veren genlerimiz yer alıyor. Genlerimiz, her gün yaptığımız seçimlerle birlikte kim olduğumuzu ve kim olacağımızı şekillendiriyor.

 

Sağlık ile ilgili çözümlerin geleceği, daha uzun, mutlu ve verimli bir hayata sahip olmak isteyen milyarlarca insanın geleceği gibi benzersiz olacak. Bazılarımız için bu, hap gibi geleneksel tedavilere erişim anlamına gelebilir. Diğerleri için ise, daha ileri düzeyde hücre ve gen tedavisi gerektirebilir. Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar genleri tarafından yönetiliyor. Bu talimatları kullanarak çığır açan bir buluşa imza atma ihtimali sağlığın da ötesine geçer.

 

Dünya ile Uyum İçinde Bir Gıda Sistemi

İlk tohumların yaklaşık 12.000 yıl önce toprağa elle yayılmasından bu yana çiftçiler mahsullerini ve hasatlarını iyileştirmeye çalışıyor. Günümüzde daha gelişmiş araçlara sahip olmamıza rağmen amaç hep aynı: Sağlıklı ve bol hasadı sürdürülebilir bir şekilde elde etmek.

 

İklim değişimi, artan nüfus ve sınırlı doğal kaynaklar, daha dayanıklı ürünlere olan ihtiyacın artmasına yol açıyor. Bilimsel verilere ve dijital araçlara dayanan daha akıllı uygulamalar sayesinde çiftçiler; daha az su tüketiyor, besinleri toprağa geri döndürebiliyor, daha az tarım ilacı kullanabiliyor ve daha fazla insanı besleyebiliyor.

 

Bu daha başlangıç. Biyoloji, kimya ve veri bilimini birleştirerek yeni olasılıkları hızlandırıyoruz. Peki, ezber bozan bir gelişmenin diğer tarafında ne var? Daha parlak bir gelecek.

 

Keşifler Çağında Bayer'in Rolü

160 yıldır cevaplar arıyor ve yeni imkânlar yaratıyoruz. Örneğin, artan nüfusu daha az kaynak kullanarak besleyebilseydik ne olurdu? İnsanları sadece tedavi etmekle kalmayıp, hastalığı durdurabilsek, hatta tersine çevirebilseydik?

 

Bu sorulara cevap verme ve yeni sorular sorma hızımız giderek artıyor. Veri bilimi ve yaşam bilimleri; laboratuvarlarımızda, tarlalarımızda ve Bayer'de çalışanların tutkusuyla şekilleniyor.

bayer corp video -1
The Convergence of Biology, Chemistry, and Data Science | Breakthrough Innovation Forum
00:57
00:00

İnsanları Beslemek, Gezegeni Korumak

Bitkilerin yapısını; kuraklık, sel, rüzgâr ve diğer hava olaylarından zarar görmemeleri için geliştirebilir miyiz?

 

Bayer'de daha sürdürülebilir, sağlıklı ve dayanıklı gıda sistemlerine doğru bir yol haritası çizerek çiftçilerin daha az toprak, su ve enerji ile daha iyi hasat elde etmelerine yardımcı oluyoruz.

bayer corp video -2
The Transformation of Agriculture | Breakthrough Innovation Forum
00:54
00:00

Sağlığın Sınırlarını Yeniden Tanımlamak

Bir hastalığın kaynağına odaklanmanın bizi semptomları yönetmekten ileriye götüreceğine, hastalıkları önlemeye, tedavi etmeye ve hatta geri çevirmeye olanak sağlayacağına eminiz. Bu, öncelikli olarak sağlık hakkında nasıl düşündüğümüzü değiştirecek ve insanlar, sağlık sistemleri ve genel anlamda tüm toplum için daha sürdürülebilir seçenekler sunacak.

 

Bayer'de, tıbbın bugün ulaştığı sınırları genişletmek için var gücümüzle çalışıyoruz. İnsanların yaşamlarını önemli ölçüde iyileştirecek, hücre ve gen terapileri veya hassas tıp gibi ileri tedavileri somut tedavilere dönüştürme sözümüzü hızlandırma ve doğru seçeneğin doğru insana doğru zamanda ulaşmasını sağlama noktasında sorumluluk alıyoruz.

bayer corp video -3
A New Age of Innovation in the Life Sciences | Breakthrough Innovation Forum
01:00
00:00