Bayer Genç Bilim Elçileri

Bayer Türk’ün Toplum Gönüllüleri Vakfı ile birlikte gerçekleştirdiği “Bayer Genç Bilim Elçileri” projesi Bayer’in küresel iş stratejileriyle örtüşen, artan ve yaşlanan dünya nüfusu, artan enerji talebi, artan gıda ve yem ihtiyacı, yükselen yaşam kalitesi ve azalan kaynaklar gibi dünyanın geleceğini ilgilendiren mega trendlere farkındalık oluşturacak şekilde hazırlandı.

 

“Bayer Genç Bilim Elçileri” projesi üniversiteli gençler aracılığıyla çocuklara bilimi sevdirmeyi hedefleyen bir bilim okuryazarlığı projesidir. Çocukların doğaya ve çevrelerindeki her şeye doğal bir merak duyması ve merakın da, öğrenmenin en büyük tetikleyicisi olduğu gerçeğinden yola çıkarak tasarlanan Proje’nin iki aşaması bulunuyor; öncelikle gönüllü üniversite öğrencilerinden oluşan Bilim Elçileri, “Bilim Okuryazarlığı” başlığında formal olmayan eğitim modülleriyle tasarlanmış bir eğitime katılıyor. Ardından ilköğretim çağındaki çocukların bilime ilgi duymalarını ve bilimi sevmelerini sağlamak üzere, ilköğretim okullarında bir dizi etkinliği hayata geçiriyor. Çocukların bilime bugüne kadar hiç bakmadıkları bir pencereden bakmalarını sağlamak, bilime ilgi duymaları için onları teşvik etmek ve hatta bilim alanında çalışmalar yapmak için yüreklendirmek projenin temel amaçlarını oluşturuyor.

Bilim-tomulhari

Bilim Tohumları

Öğrencileri yaz döneminde de bilimle bir araya getirmek üzere projenin ileri safhalarında geliştirdiğimiz “Bilim Tohumları Projesi” ile öğrencileri bilim ile kaynaştırmaya devam ediyoruz. Gezici bir araçla yolculuğa çıkan “Bilim Tohumları Ekibi” kırsal yerleşimlerde yaşayan çocuklar ile birlikte çeşitli etkinlikler uygulamaktadır. Ayrıca projenin 6. yılında geliştirdiğimiz üniversite eğitimlerini tamamlayıp öğretmen olan bilim elçisi gençlerin talepleri doğrultusunda başlayan öğretmen eğitimleriyle öğretmenler de projeye dâhil oldu. Eğitimlerde bilimin insanlığın gelecekte karşılaşacağı sorunların çözümündeki rolü, bilimin doğası ve bunu öğrencilere açıklamaya yardımcı eğitim modülleri anlatılıyor. Daha sonra öğretmenler bu eğitim sırasında edindiği kazanımları öğrencilerine aktararak projede çarpan etkisi yaratılıyor. Böylece Türkiye’de eğitimin ve bilimin gelişmesine katkı sağlanıyor.

 

Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi 9 yılda 80 ilde 3232 bilim elçisi genç ve 40.166 çocukla bilimin eğlenceli dünyasını keşfetti.

 

Bayer Genç Bilim Elçileri projesi 9 yılda Türkiye’de ve dünyada birçok prestijli ödülün sahibi oldu. Proje, İngiltere’nin en saygın ödüllerinden Best Business Awards’da En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü’ne, Prida Ödülleri’nde Sürdürülebilir Başarı Ödülü’ne, Stevie® Award, 13. The International Business Awards kapsamında En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorisinde gümüş ödüle, The International CSR Excellence Awards’ta bronz ödüle layık görülmüştür.