22 Ekim Sağlık Okuryazarlığı Günü

Sağlık okuryazarlığı seviyesinin yükselmesi, halk sağlığını korumanın en temel ihtiyaçlarından biri durumunda. Bu doğrultuda biz de 2021 yılında bugüne kadar sağlık okuryazarlığı alanında yaptığımız tüm çalışmaları tek bir çatı altında toplayarak, sağlıklı yaşam konusunda doğru bilgiye ulaşmanın öneminin altını çizmek için 22 Ekim’i Sağlık Okuryazarlığı Günü ilan ettik. Sağlıklı yaşam ve koruyucu sağlık kavramlarını her yıl 22 Ekim tarihinde Türkiye’nin gündemine yeniden getirmek ve halk sağlığına destek olabilmek amacıyla Sağlık Okuryazarlığı Günü kapsamında ayrıca IPSOS ile Türkiye genelinde bir de araştırma gerçekleştirdik.

 

22 Ekim Sağlık Okuryazarlığı Günü

 

22 Ekim Sağlık Okuryazarlığı Günü’nde sonuçlarını açıkladığımız araştırmamızda; katılımcıların hane içi sağlık anlayışı, kişisel ve koruyucu sağlık bilgisi, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktiviteleri, ruhsal sağlığa dikkat etme oranları gibi kriterleri değerlendirdik. Alanında uzman isimler aracılığıyla araştırma sonuçlarımızı paylaştık ve toplumu sağlık okuryazarlığı konusunda bilgilendirdik. 365gun.com websitesi ve sosyal medya hesaplarını içeriklerimizle donatarak toplumu doğru bilgiye yönlendirdik.

 

Her yıl, 22 Ekim Sağlık Okuryazarlığı Günü’nü kutlayarak bu konuda toplumuzun farkındalığını daha da yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda, 2022 yılında interaktif sağlık okuryazarlığı sergisi “Sağlığı Anlamak” sergisini hayata geçirdik. VR teknolojisi ile desteklenmiş üniteler başta olmak üzere insan vücudunu tanıtan ve gündelik sağlıklı yaşam alışkanlıklarına yön verecek, insanların spor ve yemek alışkanlıklarına destek olacak bölümler içeren, VRtamin isimli oyun alanı gibi ziyaretçilere farklı bir deneyim vadeden sergi 31 kısımdan oluşuyor. “Gezilecek değil yaşanacak bir sergi” sloganı ile oluşturduğumuz sergi İstanbul, Ankara ve İzmir’de şu ana kadar toplam 445 bin ziyaretçi ile buluştu.