Bilimle Buluş

“Bilimle Buluş” Projesi ile Bilime ve Bilim Okuryazarlığına Katkı Sağlıyoruz

Bilimle Buluş

Türkiye’de bilime ve bilim okuryazarlığına katkı sağlamak için 2021 yılında YGA ile güçlerimizi birleştirerek Bilimle Buluş projesini hayata geçirdik. Proje kapsamında Türkiye’nin dört bir yanındaki 10. ve 11. sınıf lise öğrencilerine ulaşarak onlara yerel sorunlara bilimi temel alarak yenilikçi çözümler üretmeleri için destek olmayı amaçlıyoruz. Odağında; yaşadığı toplumun ihtiyaçlarının ve sorunlarının farkında olan, çevresine duyarlı gençlerin yer aldığı bu projede, başvuran tüm lise öğrencilerine, onlar için özel olarak tasarlanan online müfredat ve alanlarında başarılı birçok mentor ile kendilerini geliştirme fırsatı sunuluyor.

 

Girişimciler, Bilim İnsanları ve Mentorlardan Eğitim İmkanı

Programın ilk aşamasında öğrenciler, online platform üzerinden girişlerini gerçekleştirip onlara özel olarak atanan yetkinlik bazlı çift kanatlı sosyal etki eğitimlerini tamamlayarak performansa dayalı değerlendirmeler sonucunda birlikte çalışacakları ekip arkadaşları ve mentorları ile tanışacakları 101 kampına katılmaya hak kazanıyor. 101 kampı sonrasında ise Bilimle Buluş Yaz Kampı’na kadar bir yandan ekip arkadaşları ve mentorleri ile kendi çalışmalarını yürütürken bir yandan da workshoplar ve YGA’nın Hayal Ortakları ve Mezunlarının konuşmacı olarak katıldığı özel yayınlarla eğitim süreçlerini devam ettiriyorlar. Proje kapsamında çevrelerinde gördükleri bir soruna bilim yardımıyla çözüm bulmakla kalmayıp, aynı zamanda sahaya da inerek bu çözümü hayata geçiriyorlar.

 

Seçilen Projeler Hayata Geçiyor

Öğrenciler, 5 günlük Yaz Kampı’nda gruplara ayrılarak Bayer’in “Daha İyi Bir Yaşam için Bilim” amacı doğrultusunda Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları “Sağlık ve Kaliteli Yaşam” ve “Açlığa Son” konularını temel alarak çalışmalar gerçekleştiriyor. Final aşamasında farklı sektörlerden jüri üyelerinin seçimiyle belirlenen 2 proje ise Bayer’in desteğiyle hayata geçiriliyor. Ayrıca programda başarılı olan lise öğrencilerine; YGA,YGA girişimleri ve Bayer’in girişim hızlandırma programı G4A Turkey’e seçilen startup şirketlerinde staj yapma imkanı sunuluyor.

 

Program sayfasını buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.