Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması 2018

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’na göstermiş olduğu ilgiden dolayı tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

Yarışmada ilk üç dereceyi alan öğrenci ve okullar akademisyenlerin oluşturduğu jüri tarafından, Bayer Özel Ödülü’nün sahipleri de Bayer Türk çalışanları tarafından belirlendi.

Birinciliği, "Sentez Gazlardan Mikroorganizmalar İle Biyoetanol Üretimi" isimli sentez gazlarla biyoetonol üretimi konusunda bir proje geliştiren İzmir Fen Lisesi öğrencisi Hande Sena Çiftçi ve Yağmur Parlak kazandı.

İkinciliği, "Tavuklarınızı İyileştirirken Bakterileri Güçlendirmeyin" projesi ile tavuklarda antibiyotik kullanımının sonuçlarını araştıran TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi öğrencileri Selin Kolsuz ve Yavuz Kaklıkkaya kazandı.

Üçüncülük ödülü "Kemik Kırıklarına Yönelik Yenilikçi Akıllı Materyal: Polimer Bazlı 3D Doku İskeleleri” isimli proje ile kemik kırıklarını tedavi yöntemi olarak polimer bazlı malzeme kullanımı konusunda yenilikçi bir yöntem geliştiren İzmir Özel Ege Lisesi öğrencileri Şevval Aykuş ve Dilara Karaca’nın oldu

Aynı puanı almalarından ötürü bu sene iki proje Bayer Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.

"Atık Endüstriyel Ürünler Kullanılarak Enerji Üreten ve Alternatif Güvenlik Sistemine Sahip İnovatif Yer Döşemesi Yapım Çalışması" isimli proje ile Niğde Akşemseddin Bilim Ve Sanat Merkezi Lisesi öğrencileri Abdullah Oğul ve Halil Ataberk Bakırcı ile birlikte Ankara Özel Batıkent Mektebim Lisesi öğrencisi Yusuf Çolak’ın "Su Gelecektir" projesi Bayer Özel Ödülü’ne layık görüldü. 

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’na dördüncü yılında 626 proje başvurdu. Ödül alan projelerin dışında ilk 10’a kalarak finalde yarışan diğer beş proje ise şunlar oldu:

Proje Adı Öğrenci Adı Okul
Aydaki Gizli Enerji: Alüminyum Mehmet Berk Güneş / Muhammed Alperen Altuntaş Nevşehir Özel Altınyıldız Koleji Fen Lisesi
Her An Aktif Doğal Enerji Kaynağı “En- Doğal” Sarp Barokas / Sera D. Habif Ulus Özel Musevi Lisesi
Isı Ve Ses Yalıtımına Yeni Bir Alternatif: NANO-CaCO3 Ata Karavelioğlu / Öke Yücel Özgener İzmir Özel Ege Lisesi
İnsanoğlu Dünyadan Ayrılıyor Sude Çebi / Umur Ata Uğurer İstanbul TED Atakent Koleji
İşaret Dili Çevirici Tunahan Güngör/ Umut Toprak Mersin Eyüp Aygar Anadolu Lisesi