Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması 2019

“Bayer'in lise öğrencilerini, fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve bu alandaki çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçladığı, bu yıl "Yaşama Değer Kat" temasıyla gerçekleşen Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın başvuru süreci tamamlanmıştır. Tüm öğrencilere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Yarışmanın kazananları 21 Mayıs 2019 tarihinde www.bayer.com.tr web sitemizden açıklanacaktır.”

Birincilik Ödülü: Mac Book Pro & iPad Pro + Apple Pencil
İkincilik Ödülü: Mac Book Pro & iPad Pro
Üçüncülük Ödülü: Mac Book Pro
Bayer Özel Ödülü: iPad Pro

Yaşam Bilimleri alanında uzmanlaşmış dünya çapında bir inovasyon şirketi olan Bayer, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Bayer’in Türkiye’de yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinin odağında ise bilim, sağlık ve eğitim yer alıyor.

Bayer, Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması ile öğrencileri fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve öğrencilerin bu alandaki çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türkiye genelinde lise ve dengi okul öğrencilerinin katıldığı yarışmada projeler “özgünlük”, “bilimsel yöntem”, “yararlılık”, “uygulanabilirlik”, “sunum” ve “sonuç” kriterlerine göre değerlendiriliyor.

2014 yılında, “Kent için Bilim” teması ile ilki düzenlenen Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda öğrenciler kent yaşamını kolaylaştıran ve vatandaşların gündelik ihtiyaçlarına çözüm sunacak projeler oluşturdu.2015,-2018 yılları arasında yarışmaya katılan öğrencilerden tüm canlılara “Daha İyi Bir Yaşam” sunacak yenilikçi çalışmalar ortaya koyan projeler tasarlamaları istendi. 2019 yılında bir kez daha “Yaşama Değer Kat” temasıyla düzenlenecek yarışmaya 2014 yılından bu yana toplam üç binin üzerinde öğrenci 2.532 projeyle başvurdu. Lise öğrencileri yarışmanın uygulanmaya başladığı yıllar kapsamında teknolojiden tarıma, kimyadan enerjiye birçok alanda bilimsel projeleriyle yer alma fırsatına kavuştu.

Geçtiğimiz Yıllarda Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması

Yarışmada ilk üç dereceyi alan öğrenci ve okullar akademisyenlerin oluşturduğu jüri tarafından, Bayer Özel Ödülü’nün sahipleri de Bayer Türk çalışanları tarafından belirlendi.

Birinciliği, "Sentez Gazlardan Mikroorganizmalar İle Biyoetanol Üretimi" isimli sentez gazlarla biyoetonol üretimi konusunda bir proje geliştiren İzmir Fen Lisesi öğrencisi Hande Sena Çiftçi ve Yağmur Parlak kazandı.

İkinciliği, "Tavuklarınızı İyileştirirken Bakterileri Güçlendirmeyin" projesi ile tavuklarda antibiyotik kullanımının sonuçlarını araştıran TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi öğrencileri Selin Kolsuz ve Yavuz Kaklıkkaya kazandı.

Üçüncülük ödülü "Kemik Kırıklarına Yönelik Yenilikçi Akıllı Materyal: Polimer Bazlı 3D Doku İskeleleri” isimli proje ile kemik kırıklarını tedavi yöntemi olarak polimer bazlı malzeme kullanımı konusunda yenilikçi bir yöntem geliştiren İzmir Özel Ege Lisesi öğrencileri Şevval Aykuş ve Dilara Karaca’nın oldu.

Aynı puanı almalarından ötürü bu sene iki proje Bayer Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.

"Atık Endüstriyel Ürünler Kullanılarak Enerji Üreten ve Alternatif Güvenlik Sistemine Sahip İnovatif Yer Döşemesi Yapım Çalışması" isimli proje ile Niğde Akşemseddin Bilim Ve Sanat Merkezi Lisesi öğrencileri Abdullah Oğul ve Halil Ataberk Bakırcı ile birlikte Ankara Özel Batıkent Mektebim Lisesi öğrencisi Yusuf Çolak’ın "Su Gelecektir" projesi Bayer Özel Ödülü’ne layık görüldü.

2017

2016

2015