Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması Hakkında

 

Bayer Liseler arası Bilim Yarışması ile Bayer, öğrencileri fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 

Türkiye genelinde lise ve dengi okul öğrencilerinin katıldığı yarışmada projeler “özgünlük”, “bilimsel yöntem”, “yararlılık”, “uygulanabilirlik”, “sunum” ve “sonuç” kriterlerine göre değerlendiriliyor.

 

2014 yılında, “Kent için Bilim” teması ile ilki düzenlenen Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda öğrencilerden kent yaşamını kolaylaştıran ve vatandaşların gündelik ihtiyaçlarına çözüm sunacak projeler oluşturmaları istendi.

 

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’na ilk iki yılında 1.371 öğrenci 822 projeyle başvurdu.

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması

Türkiye'nin dört bir yanından 400’ün üzerinde projenin katıldığı ve final sunumu için son 10 projenin yarıştığı Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda, Özel Ege Lisesi'nden Berker Alpöz ve Mustafa Emin Tos birinciliğe, Özel Darüşşafaka Lisesi'den Ecem Sekban ikinciliği ve yine Özel Darüşşafaka Lisesi'den Nuriye Varoğlu ve Özkan Serkek ise üçüncülüğe hak kazandı.

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’na ikinci yılında 721 öğrenci 421 projeyle başvurdu. Birinciliği, Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri Bedirhan Gergin ve Hüseyin Serhat Arıkan, ikinciliği Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Nureddin Kamadan ve Muhammed İkbal Baykal, üçüncülük ödülünü "Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Muhammed Yusuf Efe ve Arda Aydın kazandı. Bayer Özel Ödülü ise Ulus Özel Musevi Lisesi öğrencisi Yosi Kohen Kutucu’nun oldu.