Gaz nereye gitti?

Bazı maddeler birbirlerine karışınca kimyasal tepkimeye girerler ve bu esnada başka maddeler açığa çıkar. Bu deneyimizle sirke ve karbonatın nasıl tepkimeye girdiğini inceliyoruz.

 

 

Saklanan gazı bulduk
Gerekli malzemeler: Bir su bardağı sirke, bir yemek kaşığı karbonat, bir küçük su şişesi ve bir balon.


Deney adımları:

 

  • Bu deney biraz ıslak olabilir, o yüzden büyük bir kabın içinde ya da lavaboda yapmanızı öneririz.
  • İlk olarak karbonatı boş su şişesinin içine koyun.
  • Üzerine sirke eklediğinizde sizce ne olacak? Gözlemleyim mi?
  • Şimdi dikkatlice sirkeyi karbonatın üzerine koyalım ve hızlı bir şekilde balonu şişenin ağzına takalım. Burada hızlı olmamız çok önemli.
  • Üzerine sirke eklenen karbonatı ve şişenin üzerinde bulunan balonu gözlemleyelim. Neler oluyor? Neden oluyor? Fikrini paylaşmak isteyen var mı?

 

Deneyin Çözümlemesi:
Bazı maddeler birbirlerine karışınca kimyasal tepkimeye girerler ve bu esnada başka maddeler açığa çıkar. Bu deneyde sıvı olan sirke ve katı olan karbonatı tıpkı bir kimyager gibi karıştırdık ve tepkimeye girmelerini gözlemledik. Çıkan köpük ve balonun şişmesini sağlayan sizce nasıl bir maddedir? “Gaz” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, doğru bildiniz bir gaz elde ettiniz ve bu gazın adın karbondioksit. Karbondioksitin nerelerde ve nasıl kullanıldığını merak ediyor musunuz? O zaman araştırma bizi bekliyor, internet veya başka bir kaynaktan karbondioksitin kullanım alanlarını bulabilir ve yakınlarına aktarabilirsin, bilimin bir amacı da aktarım yapmaktır.