Evcil Hayvanlar

Kediler ve köpekler türlerine ve yaşam şekillerine göre değişik şekilde bakıma ihtiyaç duyarlar. Örneğin, uzun tüylü kedi ve köpekler tüylerinin topaklanmaması için her gün fırçalanmalıdırlar. Kalın ve topaklanmış tüyler, kirlendiği zaman, deri problemlerine yol açabilir. Küçük dostumuzun yıkanması gerekirse, mutlaka ılık su ile banyo yaptırılması, şayet gerekliyse az miktarda kedi köpek şampuanı kullanılması ve iyice durulanması gereklidir. İnsanlar için pazara sunulan şampuanların kullanımı kedi ve köpekler için uygun değildir. Eğer minik dostunuzun deri şikayeti olduğunu düşünüyorsanız, Veteriner Hekiminize danışmanız gereklidir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu kulak temizliğidir. Uzun tüylü ve düşük kulakların hava ile teması azdır ve hayvanın kulaklarını kendi kendine temizlenmesi zordur. Bu nedenle gerekli bakım yapılmazsa, ağrılı kulak enfeksiyonları gelişebilir. Uzun tüylü ve düşük kulaklı ırkların kulakları, düzenli olarak kontrol edilmeli ve uygun bir kulak temizleyici ile temizlenmelidir. Dişler ve gözler de periyodik olarak kontrol edilmelidir.

Yalnız dostlarımızın sağlığı açısından değil, bizim sağlığımız açısından da, yılda en az bir kere olmak kaydıyla periyodik aşılamaların yapılması gereklidir.

Küçük dostunuzla ilgili her türlü konuyu Veteriner Hekiminize danışmalısınız.