Glifosat Hakkında Bilgilendirme

Sunset

 

 

40 yılı aşkın süredir dünya çapında güvenilir ve başarılı bir şekilde kullanılan glifosat bazlı ürünlerimizin arkasındayız.

 

Bu konuda dünyanın önde gelen sağlık otoriteleri, glifosatın kanserojen olmadığına ve glifosat bazlı ürünlerimizin talimatlara uygun kullanıldıkları takdirde güvenilir olduklarına dair kararlar verdi.

 

2020 yılı Ocak ayında Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA), glifosatla ilgili yayınladığı Ruhsat İnceleme Ara Kararında glifosata maruz kalma ile ilgili insan sağlığı açısından olası riskleri kapsamlı bir şekilde değerlendirerek;

 

  • Mevcut ruhsatlı glifosat kullanımının insan sağlığı açısından herhangi bir risk teşkil etmediğini ve
  • Glifosatın insanlar üzerinde kanserojen tehlike oluşturmasının muhtemel olmadığı sonucunu ortaya koydu.

 

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’na ek olarak Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA), Almanya, Avustralya, Kore, Kanada, Yeni Zelanda, Japonya ve dünyanın diğer yerlerindeki önde gelen sağlık otoriteleri; glifosat bazlı ürünlerin talimatlara uygun şekilde kullanıldıklarında güvenilir olduklarına ve glifosatın kanserojen olmadığı sonucuna varmaya devam ediyor.

 

Glifosat bazlı herbisitler, kendi alanının titizlikle incelenen ürünlerinden biridir. Dünyanın dört bir yanındaki çiftçilerin bu ürüne güvenmeye devam etmesinin ana nedeni; yalnızca etkili yabancı ot kontrolü için değil aynı zamanda toprak işlemeli tarım uygulamalarını en aza indirmedeki rolü ve sera gazı emisyonlarını azaltmasıdır. Ürün, doğal yaşam alanları için daha fazla toprağın muhafaza edilmesini sağlar ve dünya çapında artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli gıdanın temin edilmesine yardımcı olur.

 

Glifosatla ile ilgili daha detaylı bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz:
https://www.bayer.com/en/glyphosate/glyphosate-roundup