Bayer ve Genç Başarı Eğitim Vakfı İş Birliği ile Liseli Girişimciler, Türkiye’yi Avrupa’da Temsil Edecek

GençBizz Lise Girişimcilik Programı

  • Bayer’in program ortaklarından olduğu Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından yürütülen ve bu yıl 20.si düzenlenen GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nın Türkiye Finali İzmir’de gerçekleşti.

  • Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda “Yılın Şirketi” Eyüboğlu Koleji öğrencileri tarafından kurulan ‘Entella GençBizz Şirketi’oldu. Öğrenciler geliştirdikleri deniz yüzeyindeki katı atıkları toplayan filtre sistemi ile Türkiye’yi bu yıl Fransa’da gerçekleşecek olan Avrupa Finali’nde temsil edecek.

Bayer’in program ortağı olduğu, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir Ticaret Odası’nın desteğiyle Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından yürütülen 20. GençBizz Lise Girişimcilik Programı Türkiye Finali bu yıl İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün ev sahipliğinde gerçekleşti.

 

Lise öğrencilerine girişimcilik, finansal okuryazarlık alanlarında ihtiyaç duydukları becerileri kazandırarak onların iş gücüne etkin katılımını amaçlayan program kapsamında bu yıl İzmir, Ankara, Bursa ve Adana olmak üzere Türkiye’nin 22 farklı ilinde 20 bine yakın lise öğrencisi kendi iş fikrini hayata geçirerek 500’e yakın şirket kurdu. Gönüllü Bayer çalışanlarının mentor olarak öğrencilere destek verdiği programın Türkiye Finali’nde 12 farklı ilden 35 şirket yarıştı.

 

İki gün boyunca ürettikleri ürün ve hizmetleri kendilerine verilen stant alanlarında sergileyip ürün satışı gerçekleştiren ve jüriye sunum yapan öğrenciler; İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Akşar, İzmir Ticaret Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Bayer Orta Doğu Orta Asya ve Batı Türkiye Bölgesi Satış Müdürü Abdullah Yalçın, MMC Group Türkiye Yan Haklar Danışmanlığı Müdürü Elif Şen, HP Enterprise Avrupa-Orta Doğu-Afrika Bölge Teknik Regulasyon Yöneticisi Esra Erol, Manpower Türkiye Ülke Direktörü Feyza Narlı, Citibank İzmir Şube Müdürü Gülom Timurhan ve İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Çelik’ten oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.

 

GençBizz Lise Girişimcilik Programı Türkiye Finali’nde İstanbul Eyüboğlu Koleji öğrencilerinin geliştirdiği “Entella” isimli çevreye duyarlı iş modeli “Yılın Şirketi” olarak seçildi. Deniz yüzeyindeki katı atıkları toplayan bir filtre geliştiren öğrenciler, Temmuz ayında Fransa’da gerçekleşecek Avrupa Finali’nde Türkiye’yi temsil edecek.

 

Finalde ayrıca, ÖDTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi öğrencilerinin geliştirdiği ve kanser hastalarında oluşması muhtemel nörapati problemini önleyen medikal ürün “Tensopathy” ikinci seçilirken; İzmir Atatürk Lisesi öğrencilerinin kurduğu PioTheCompany şirketi ise üçüncü oldu. Şirket kulaklık ve işitme cihazlarını temizleyen taşınabilir bir ürün geliştirdi.

 

GençBizz Lise Girişimcilik Programı Hakkında:

GençBizz Lise Girişimcilik Programı, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri Protokolleri ile “yaparak öğrenmeye dayalı” bir ekonomik eğitim programı olarak Türkiye genelinde uygulanıyor.

 

Program kapsamında, her öğrenim yılı başında uygulama yapılan illerde öğretmenlere ve öğrencilere yönelik duyurular yapılıyor. Programa katılmak isteyen okullardaki öğretmenler için Genç Başarı Eğitim Vakfı ‘Girişimci Zihin Yapısında Öğrenci Yetiştirme Odaklı’ eğitimler düzenliyor. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenler okullarında programa katılmak isteyen girişimci öğrencilerden ekipler oluşturuyor. Diğer taraftan, programa mentor olarak destek vermek isteyen gönüllü şirket çalışanları ise mentorluk eğitimine dâhil oluyor. Bu kapsamda mentorluk eğitimini tamamlayan 20 gönüllü Bayer çalışanı İzmir, İstanbul, Adana, Bursa, Şanlıurfa, Kırklareli, Antalya ve Ankara’ya mentor olarak atandı ve lise öğrencileriyle bir araya geldi. Bir eğitim öğretim dönemi boyunca öğrenciler; okullarında ekiplerini oluşturdu ve bir iş fikri geliştirerek ürün ya da hizmeti hayata geçirdi.