Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması 2016 - 2017

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması

 

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’na göstermiş olduğu ilgiden dolayı tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

 

Yarışmada ilk üç dereceyi alan öğrenci ve okullar akademisyenlerin oluşturduğu jüri tarafından, Bayer Özel Ödülü’nün sahibi de Bayer Türk çalışanları tarafından belirlendi.

 

Birinciliği, “Borla Gelen Enerji” projesi ile borik asit kullanımı alanında çalışma geliştiren İzmir Atatürk Lisesi öğrencisi Zekihan Özerdem kazandı.

 

İkinciliği, “Hindistan Cevizi Yağının Üçlü Negatif Meme Kanseri (MDA-MB-231) Hücrelerinin Apoptoz ve Migrasyonuna Etkisinin Değerlendirilmesi” projesini geliştiren İzmir Özel Türk Koleji Fen Lisesi öğrencileri Aylin Gökmen ve R. Kerem Şahin kazandı.

 

Üçüncülük ödülü " Yapay Zekâ Kullanılarak P53 Bazlı Kanserlerde Pozitif Kurtarma Mutasyonlarının Tespit Edilmesi” isimli proje ile geliştiren İstanbul Koç Özel Lisesi öğrencileri Gün Kaan Aygen ve İsmet Berkay Çelik’in oldu.

 

Bayer Özel Ödülü’nü ise " SBH Hidrolizi İçin İnovatif Yaklaşımlarla Katalizör Sentezleri” isimli proje ile geliştiren Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim Ve Sanat Merkezi öğrencileri Yunus Alper Bağcılar ve Seyitalp Böyükata almaya hak kazandı.

 

“Daha İyi Bir Yaşam” temalı proje yarışmasına toplam 458 proje katıldı. Ödül alan projelerin dışında ilk 10’a kalarak finalde yarışan diğer altı proje ise şunlar oldu:

 

Proje Adı Başvuru Sahibi Okul Adı
Akçaağaç Şurubu, Agave Şurubu Ve Glikoz Kullanımının Caenorhabditis Elegans’ta Yaşam Süresi, Yağ Depolama Ve Obezite Üzerine Etkileri İrem Özekmekçioğlu & Candan Genç İstanbul Özel Kültür Fen Lisesi
Atık Kağıt Peçetelerde Yenilenebilir İstiridye Elifnaz Pınar Yakupoğlu & Sedat Baran Dağ Gemlik Hisar Anadolu Lisesi
Borla Gelen Enerji Zekihan Özerdem İzmir Atatürk Lisesi
Hidrolizasyon ile Nişastadan Polisakkarit Bazlı, Doğa Dostu Plastik Eldesi Tunahan Hür &
Asil Ata Karakoç
Milli Eğitim Vakfı Özel Ankara Okulu
Holografik İnterferometri Yardımıyla Yazılım ve Algoritma Analizi Nil Selen Aydın İstanbul Koç Özel Lisesi Nil Selen Aydın İstanbul Koç Özel Lisesi
Mikron Ağ Yapılı Membran Morfolojisine Sahip Yeni Malzemeler: Proteomik Çalışmalarda Kullanım Potansiyellerinin Araştırılması Halil Özgür &
Roza Mercan Eskin
Özel Rota Fen Lisesi
Sesimi Gör Osman Enes Köftürcü & Barış Can Tuna Ankara Mamak Bilim ve Sanat Merkezi