Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması 2018

 

Bayer'in lise öğrencilerini, fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçladığı "Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması"nın başvuruları sona erdi!

 

Bu yıl "Yaşama Değer Kat" temasına yönelik hazırlanan bilimsel projelerin değerlendirileceği Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması'nda Finale kalan 10 proje 2 Nisan 2018 tarihinde bayer.com.tr üzerinden açıklanacak…

 

Ödüller

Birincilik Ödülü: Mac Book Pro & GoPro Hero4 & iPad Pro + Apple Pencil

İkincilik Ödülü: Mac Book Pro & GoPro Hero4

Üçüncülük Ödülü: Mac Book Pro

Bayer Özel Ödülü: iPad Pro

 

Proje rehberi için tıklayın...

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması Hakkında

Yaşam Bilimleri alanında uzmanlaşmış dünya çapında bir inovasyon şirketi olan Bayer, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Türkiye’de yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinin odağında ise bilim, sağlık ve eğitim yer alıyor.

 

Bayer, Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması ile öğrencileri fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 

Türkiye genelinde lise ve dengi okul öğrencilerinin katıldığı yarışmada projeler “özgünlük”, “bilimsel yöntem”, “yararlılık”, “uygulanabilirlik”, “sunum” ve “sonuç” kriterlerine göre değerlendiriliyor.

 

2014 yılında, “Kent için Bilim” teması ile ilki düzenlenen Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda öğrenciler kent yaşamını kolaylaştıran ve vatandaşların gündelik ihtiyaçlarına çözüm sunacak projeler oluşturdu.

 

2015 ve 2016 yılında ise öğrencilerden tüm canlılara “Daha İyi Bir Yaşam” sunacak yenilikçi çalışmalar ortaya koyan projeler tasarlamaları istendi.

 

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’na ilk üç yılında 2.092 öğrenci 1243 projeyle başvurdu.

Türkiye'nin dört bir yanından 400’ün üzerinde projenin katıldığı ve final sunumu için son 10 projenin yarıştığı Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın üçüncü yılında, birinciliği, “Borla Gelen Enerji” projesi ile borik asit kullanımı alanında çalışma geliştiren İzmir Atatürk Lisesi öğrencisi Zekihan Özerdem kazandı. İkinciliği, “Hindistan Cevizi Yağının Üçlü Negatif Meme Kanseri (MDA-MB-231) Hücrelerinin Apoptoz ve Migrasyonuna Etkisinin Değerlendirilmesi” projesini geliştiren İzmir Özel Türk Koleji Fen Lisesi öğrencileri Aylin Gökmen ve R. Kerem Şahin kazandı. Üçüncülük ödülü "Yapay Zekâ Kullanılarak P53 Bazlı Kanserlerde Pozitif Kurtarma Mutasyonlarının Tespit Edilmesi” isimli proje ile İstanbul Koç Özel Lisesi öğrencileri Gün Kaan Aygen ve İsmet Berkay Çelik’in oldu. Bayer Özel Ödülü’nü ise " SBH Hidrolizi İçin İnovatif Yaklaşımlarla Katalizör Sentezleri” isimli proje ile Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim Ve Sanat Merkezi öğrencileri Yunus Alper Bağcılar ve Seyitalp Böyükata almaya hak kazandı.

Geçtiğimiz Yıllarda Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması

2016

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’na ikinci yılında 721 öğrenci 421 projeyle başvurdu. Birinciliği, Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri Bedirhan Gergin ve Hüseyin Serhat Arıkan, ikinciliği Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Nureddin Kamadan ve Muhammed İkbal Baykal, üçüncülük ödülünü "Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Muhammed Yusuf Efe ve Arda Aydın kazandı. Bayer Özel Ödülü ise Ulus Özel Musevi Lisesi öğrencisi Yosi Kohen Kutucu’nun oldu.

2015

Türkiye'nin dört bir yanından 400’ün üzerinde projenin katıldığı ve final sunumu için son 10 projenin yarıştığı Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda, Özel Ege Lisesi'nden Berker Alpöz ve Mustafa Emin Tos birinciliğe, Özel Darüşşafaka Lisesi'den Ecem Sekban ikinciliği ve yine Özel Darüşşafaka Lisesi'den Nuriye Varoğlu ve Özkan Serkek ise üçüncülüğe hak kazandı.