Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması

Yaşam Bilimleri alanında uzmanlaşmış dünya çapında bir inovasyon şirketi olan Bayer, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Bayer’in Türkiye’de yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinin odağında ise bilim, sağlık ve eğitim yer alıyor.

 

Bayer, Liseler Arası Bilim Yarışması ile öğrencileri fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve öğrencilerin bu alandaki çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkı sunmayı amaçlıyor.

 

Türkiye genelinde lise ve dengi okul öğrencilerinin katıldığı yarışmada projeler “özgünlük”, “bilimsel yöntem”, “yararlılık”, “uygulanabilirlik”, “sunum” ve “sonuç” kriterlerine göre değerlendiriliyor ve alanında uzman bağımsız akademisyenler tarafından inceleniyor.

 

İlki 2014 yılında gerçekleşen Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda her yıl öğrenciler teknolojiden tarıma, kimyadan enerjiye ve sağlığa birçok alanda bilimsel projeleriyle yer alma fırsatı yakalıyor. Her sene belirlenen farklı temalar üzerinden projelerin başvurularının kabul edildiği yarışmada ilk yıl “Kent için Bilim” teması işlenirken,,2015-2018 yılları arasında ise öğrencilerden tüm canlılara “Daha İyi Bir Yaşam” sunacak yenilikler yarışmada yerlerini aldı. Son iki yılda ise “Yaşama Değer Kat” teması ile yaşamı kolaylaştırmayı hedefleyen projeler arasında değerlendirme yapıldı. Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’na 2014 yılından bu yana toplam dört binin üzerinde öğrenci 3759 projeyle başvurdu.

 

Geçtiğimiz Yıllarda Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması

2019

 

2018 

 

2017 

 

2016 

 

2015